“A halál a belekben lakozik”
Hippokratész
Körülbelül 1-2 éve foglalkozom aktívan a keleti gyógyítás és a természetes gyógymódok kutatásával – Ayurvéda, Kínai hagyományos orvoslás – mindkét irányban az fogott meg, hogy az étkezést alapul véve végzi a gyógyítást. Az egész embert vizsgálja, szokásokat elemez, ajánlásokat tesz és óv a szélsőségektől. Egyszóval az egyensúlyra és annak a fenntartására törekszik.
Gondolataink, kreativitásunk, libidónk, energiaszintünk és az anyagcsere folyamataink minősége igen erősen kötődik a beleinkben uralkodó állapotokhoz. Az “agy-bél traktus” melyre már a nyugati orvoslásban is elismert kapcsolatként hivatkoznak a felelős azért, hogy jól érezzük magunkat és kiegyensúlyozott, korlátozás nélküli, teljes életet élhessünk.
A beleinkben élő baktériumtörzsek azok, akik ezt a kényes egyensúlyt hivatottak fenntartani, ám a modern világ okozta felgyorsult életmód nem éppen kedvez nekik. Puffadás, székrekedés, húgyúti fertőzések, candida, folyamatos laza széklet mind-mind annak a jele, hogy a bélflórában elszaporodtak a nemkívánatos baktériumok.
A koffein, a stressz, a sok-sok ülőmunka és a mozgásszegény életmód no és a mindent ígérő tisztítókúrák, csodaporok mind lenyomatot képeznek a belek falán és gyengítik azokat a hasznos baktériumokat, akik azon munkálkodnak, hogy testünk folyamatai összehangoltan és lehető legjobban folyjanak le.
A multiban töltött x év engem sem kímélt és magam is számos öngólt lőttem az évek alatt. A nem megfelelő stresszkezelési módszerek, literszám fogyasztott koffein, a napvégi stresszoldó korty vörösbor határozottan nem az agy-bél traktus szimbiózisát támogatta. Így engem is megtaláltak a kiégés tünetei, s a bélflórával összefüggésbe hozható fizikai tünetek.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az egészséges vitalitás fenntartásához megfelelő minőségű étkezés, rendszeres sport és elegendő vitaminbevitel szükséges. Csak és kizárólag az egyik pillér nem fogja oldani a kialakult tüneteket.
Nemrégiben akadtam rá a kombucha gombára, aminek azonnal utána is olvastam, amellett, hogy szinte azonnal berendeltem magamnak egy ilyen gombát. Természetesen a kombucha gombát illetően is megjelennek a negatív kommentek, azt gondolom, hogy ez mindenkinek a saját tisztje megválasztani, hogy tesz-e egy próbát vagy sem. Hiszem, hogy nincs univerzális orvosság és ezt a szót a kombuchára sem használnám.
Most akkor pontosan mi is az a kombucha?
Egy gombával – ami amúgy nem is gomba, hanem zuzmó – erjesztett tea, amely már évezredek óta örvendezteti meg a lelkes teafőzőket. A gombában – jobban jön az ember szájára ez a kifejezés, hiszen leginkább gombára hasonlít a kinézete – élő organizmusok a felelősek a tea erjesztéséért és azon munkálkodnak, hogy egy aminosavakkal, B vitaminok hadával, enzimekkel és szerves savakkal telítődött folyadékká, kombuchává alakítsák át a cukros teát. A gomba egyéb pozitív hatásairól részletesebben itt olvashatsz.
Saját tapasztalatom szerint egy delikát frissítő, aminek nem mellesleg pozitív hatása is van a béltraktusra. Ínyencek második fermentálást is kipróbálhatják, amikor mindössze a fantázia szabja meg, milyen ízzel, fűszerrel spékeljük meg az elkészült italt. A sorozat következő részeiben az alapreceptet, illetve a második fermentálást találhatjátok!
A lentiekben pedig összegyűjtöttem azokat az áldásos hatásokat, amelyet a kombucha fogyasztással hoztak összefüggésbe:
- koleszterin szint csökkenése
- vércukor szintjének csökkenése – állatkísérletek alapján
- lassú anyagcsere felgyorsítása
- csökkenti a vesekő kialakulásának esélyét
- energia szint növekedése – több kutatás vizsgálta már az egészséges bélflóra és a megfelelő energia szint kapcsolatát
- homeosztázis – alkalmazkodóképesség visszaállítása
- cukor iránti sóvárgás visszaszorítása
- méregtelenít
- áldásos hatással van az aranyérre, gyomoridegességre
- old a székrekedésen
- hatékonyan veszi fel a harcot a fertőző hasmenéssel
- tisztítja a vért
- segíti a máj és az epehólyag hatékony működését
- folyamatos fogyasztása segít a ráncok visszaszorításában
- ősz hajszálak esetén is kimutatták már a lassító mechanizmusok beindulását
- segít a súlycsökkenésben
- menopauza esetén segít a tünetek enyhítésében
- a másnaposság ellenszere